
"Ziutek" to pojazd specjalnie stworzony w warsztatach MPK Lublin z okazji 50-lecia uruchomienia trakcji trolejbusowej w Lublinie. Pracę nad nim rozpoczęto w kwietniu 2003 roku.
Nazwa pochodzi od radzieckiego modelu trolejbusu - ZIU 9B.
Lublin jest jednym z trzech polskich miast obok Tychów i Gdyni mających komunikację trolejbusową. Ziutek to atrakcja miasta. Obecnie pełni wyłącznie rolę turystyczną, z zamontowanym barkiem, stolikami i przyciemnianymi z przodu szybami jest pojazdem, z którego turyści chętnie oglądają miasto i jego zabytki.
Jeździ trzema różnymi liniami, obejmującymi najciekawsze trasy i atrakcyjne zabytki Lublina.
Jest to alternatywa dla turystyki pieszej, choć przyznam, że po przejażdżce zachęcam dzieci czy dorosłych, aby jednak zapuścili się w zaułki miasta i spenetrowali te miejsca, które z okien Ziutka są niewidoczne.
Zabytkowy trolejbus z pewnością uatrakcyjnia ofertę turystyczną miasta.
Zachęcam do korzystania z darmowych przejazdów w wakacje lub dokonania rezerwacji poza sezonem.
Przewodnik miejski, umieszczony przy mikrofonie na tyle pojazdu - mam nadzieję - uatrakcyjni przejazd ;-).
Zdjęcia: Rodzice wycieczkowiczów oraz z sieci